شعبه شمال : 02122068880
شعبه شرق : 02188088790

شعبه مرکزی : 02166871000

شعبه جنوب : 02155436018
شعبه غرب : 02144445014

انتخاب موکت مناسب زیر فرش

برای کسانی که مشغول چینش خانه هستند معمولاً این پرسش ایجاد می‌شود که چگونه بهترین موکت را برای زیر و اطراف فرش انتخاب کنیم؟ اصلاً برای این انتخاب قوانین و اصولی وجود دارد؟ و اصلا اینکه آیا از موکت استفاده کنند یا نه؟

در این مقاله از سایت قالیشویی شهر، سعی داریم راجع به موکت ها مطالبی ارائه دهیم و اینکه موکت مناسب برای زیر فرش چه شرایطی دارد.

کلیک کنید:  آیا قالیشویی فرش را خراب می کند ؟

چرا از موکت برای زیر فرش استفاده کنیم؟

موکت‌ها انواع مختلفی دارند و در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شوند. گرچه با رشد استفاده از پارکت و سرامیک دیگر خرید موکت کمتر شده ، اما به‌هرحال در برخی شرایط وجود سرامیک و یا پارکت خالی خوشایند نیست.

تصور کنید صاحب فرزند خردسالی هستید که مدام زمین می‌خورد. یا این که مدام فرش شما روی سرامیک سر می‌خورد و هر کاری می‌کنید این مشکل رفع نمی‌شود.

همچنین برای خانواده هایی که با پدربزرگ و مادربزرگ زندگی می کنند نیز استفاده از موکت خوشایندتر است.

در چنین وضعیتی برای انتخاب موکت، باید دقت کنید که فرش سطح اصطکاک را کنترل کرده و همین‌طور نظافت و پاک‌سازی لکه و پرز ازروی آن آسان باشد.

شرایط انتخاب موکت برای زیر قالی

IMG ۲۰۲۲۰۱۲۲ ۲۳۰۰۵۰ 1024x1024 - انتخاب موکت مناسب زیر فرش
 • اندازه الیاف موکت زیر فرشی

در بازار ۲ نوع موکت از نظر بلندی الیاف موجود است. موکت تافتینگ دارای الیاف بلندتری از موکت پرز کوتاه است. هر چه الیاف موکت بلندتر و تراکم آن بیشتر باشد، از نظر ظاهری زیباتر است. در سالهای اخیر استفاده از موکت پرز بلند در خانه ها بسیار رایج شده است تا جایی که می توان گفت این محصول جای فرش ماشینی را نیز گرفته است. توجه داشته باشید که موکت با الیاف بلند مناسب زیر فرش نیست . انواع موکت زیر فرشی کرم، سرمه ای، قرمز و … باید از انواع پرز کوتاه انتخاب شوند در غیر این صورت فرش روی موکت خوب دیده نمی شود.

 • رنگ موکت برای زیر فرش

در مورد انتخاب رنگ به حاشیه فرش دقت کنید رنگ زمینه اصلی فرش هم می تواند ایده خوبی برای رنگ موکت باشد. هماهنگ بودن رنگ موکت و فرش موجب می شود تا دکوراسیون نظم بیشتری داشته باشد. یکی از رنگ های غالب فرش را برای موکت در نظر بگیرید این رنگ باید هماهنگ با سایر المان های دکوراتیو باشد. معمولا ۲ یا ۳ رنگ در تم رنگی دکوراسیون به کار می رود. رنگ های خنثی و تک رنگ برای کف ساختمان ایده آل هستند و می توانید روی آن از قالی و قالیچه هم استفاده کنید. شما می توانید از رنگ هایی مثل سرمه ای، کرم، قرمز و رنگ های متنوع دیگر استفاده کنید.

IMG ۲۰۲۲۰۱۲۲ ۲۳۰۰۳۲ 1015x1024 - انتخاب موکت مناسب زیر فرش
 • طرح موکت زیر فرشی

موکت ایرانی با نقش های زیبا و فریبنده ای تولید شده که حتی افراد مشکل پسند نیز نمی توانند از ان چشم بردارند. اما وقتی صحبت در مورد موکت برای زیر فرش است روی گزینه های ساده تری فکر کنید. موکت هایی که طرح های شلوغ دارند مناسب استفاده در زیر فرش نیستند. معمولا در طراحی فرش از چندین رنگ و نقوش مختلف استفاده شده است. به نظرتان نقوش فرش در کنار موکت ساده زیباتر به نظر نمی رسد؟

 • قیمت موکت زیر فرش

موکت نمدی به دلیل بدون پرز بودن برای این کار عالی است. از نظر قیمت هم موکت های ساده نظیر موکت نمدی، ارزان تر هستند.

موکت پشمی قیمت بالاتری دارد ولی هرگز از این نوع موکت برای زیر فرشی استفاده نمی شود. در مقایسه با موکت پرز بلند و تافتینگ نیز هزینه خرید موکت برای زیر فرش خیلی کمتر تمام می شود. تنوع رنگی موکت های ارزان قیمت زیر فرشی هم زیاد است و می توانید متناسب با رنگ زمینه فرش، یک موکت مناسب را با بودجه کمتری تهیه کنید.

Polish ۲۰۲۲۰۴۱۰ ۱۹۱۸۵۷۴۱۹ 1024x1024 - انتخاب موکت مناسب زیر فرش

نکات استفاده از فرش روی موکت

مهم ترین نکته در این مورد مربوط به پیچ خوردگی فرش است. با خرید موکت زیر فرشی از سُر خوردن آن جلوگیری می کنید ولی امکان حرکت فرش روی موکت وجود دارد. فرش های بزرگتر معمولا به صورت ثابت روی موکت باقی می مانند اما قضیه در مورد قالیچه های سبک، متفاوت است. به خصوص در مواردی که موکت دارای پرزهای بلندتری است همیشه امکان چین خوردن و جمع شدن فرش وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل می توانید از یک طرف، پایه های مبلمان را روی فرش قرار دهید. به این ترتیب فرش روی موکت فیکس خواهد شد.

نکته دیگر در مورد نظافت و جارو کردن کف منزل است. پرز و مو به خوبی روی سرامیک های کف دیده می شوند ولی شاید روی موکت به سختی بتوان مو را تشیص داد. فراموش نکنید اگرچه خانه همیشه تمیز به نظر می رسد ولی به طور هفتگی موکت ها را با مکش زیاد جاروبرقی تمیز کنید.

4 comments

 1. so useful article

 2. ولی من به شخصه طرفدار پر و پا قرص موکتم و به سرامیک و پارکت ترجیحش میدم
  نکات قابل توجهی بود موفق باشید

 3. مطلب خوبی بود موفق باشید

  1. سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *