شعبه شمال : 02122068880
شعبه شرق : 02188088790

شعبه مرکزی : 02166871000

شعبه جنوب : 02155436018
شعبه غرب : 02144445014

پاک کردن لک لاک ناخن روی فرش

ریختن لاک ناخن روی فرش یکی از پردردسرترین اتفاقات ممکن حین زدن لاک، برای خانم هاست چرا که از بین بردن آن بخصوص اگر خشک شود کار آسانی نخواهد بود.

شاید به این فکر بیفتید که فرش را به یک قالیشویی خوب بسپارید اما ممکن است بخواهید خودتان آن را در خانه تمیز کنید، در ادامه این مطلب، به ذکر راهکارهایی ساده و کاربردی جهت از بین بردن لاک ناخن از روی فرش می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

Polish ۲۰۲۲۰۴۲۲ ۱۸۲۰۴۷۵۹۰ 1024x1024 - پاک کردن لک لاک ناخن روی فرش

پاک کردن لاک ناخن خیس از روی فرش

اگر خودتان یا فرزند دلبندتان در اثر سهل انگاری روی فرش منزل، لاک ریخته اید و لاک هنوز خیس و تازه است :

1. استفاده از استون برای پاک کردن لاک از فرش

استفاده از استون راهی است که در بیشتر مواقع برای از بین بردن لکه لاک از روی فرش و حتی پاک کردن لکه لاک از روی مبل و موکت جواب می‌دهد. البته توجه داشته باشید که  اگر فرش شما روشن است؛ سعی کنید از روش‌های دیگر استفاده نمایید.

حال برای از بین بردن لکه لاک از روی فرش با این روش، باید پنبه و یا گوش پاک کن آغشته به استون را بر روی محل قرار دهید سپس با دستمال تمیز آن محل را پاک کنید. البته توجه داشته باشید که استفاده زیاد از استون ممکن است به فرشتان آسیب وارد کند.

2. کاربرد اسپری مو برای پاک کردن لاک از روی فرش

در دومین روش از بین بردن لکه لاک از روی فرش، ابتدا باید لکه را به وسیله آب مرطوب کنید؛ سپس از یک اسپری مو استفاده کنید و تا 15 مرتبه روی لکه اسپری کنید و با یک مسواک یک تا دو دقیقه روی آن بکشید. این مراحل رو سه تا چهار بار می‌توانید تکرار کنید تا لکه کامل پاک شود. نگران نباشید؛ اسپری مو هیچ آسیبی به بافت فرش شما وارد نمی‌کند.

3. استفاده از آب اکسیژنه جهت پاک کردن لاک از فرش

این راه حل جز بهترین روش های پاك كردن لاك از روي فرش روشن است. برای اینکار باید یک پارچه را با آب اکسیژنه مرطوب نمایید؛ و بر روی لکه لاک بکشید تا آغشته شود. بگذارید آب اکسیژنه ۳۰ دقیقه روی لکه ی فرش باقی بماند. اگر حس می‌کنید، برای از بین بردن لکه لاک فرش به مقدار بیشتری از آب اکسیژنه نیاز دارید، پس برای اینکه آثار لکه نیز محو شود یک بار دیگر این روند را طی کنید. سپس با یک پارچه تمیز رطوبت فرش را بگیرید و بگذارید خشک شود.

4. استفاده از الکل در پاک کردن لاک از فرش 

در این روش شما می‌توانید با استفاده از قطره چکان مقداری الکل را روی قسمت لکه بریزید به طوری که دقیقاً روی لکه ریخته شود.

سپس با یک پارچه تمیز آن را پاک کنید این فرایند رو ادامه دهید تا لاک پاک شود. باز هم توجه کنید که از الکل زیاد برای برطرف کردن لکه لاک استفاده نکنید.

5. پاک کردن لاک از فرش توسط لاک پاک کن

استفاده از لاک پاک کن، روش خوبی برای از بین بردن لکه های لاک است. فقط دقت داشته باشید که از لاک پاک کن به شیوه ای استفاده نکنید که لکه‌ها بدتر پخش شوند. خیلی آرام و سطحی پد لاک پاک کن را روی لکه لاک به صورت دوارنی بکشید.

6. استفاده از شیشه شوی برای پاک کردن لاک از فرش 

در این روش باید، لکه را با شیشه شوی خیس کنید و با یک اسفنج به صورت دورانی روی آن بکشید و بعد آن را با آب پاک کنید. بعد از خشک شدن فرش لکه باید پاک شده باشد. اگر پاک نشده بود باز هم می‌توانید این روند را دوباره انجام دهید.

پاک کردن لاک ناخن خشک از روی فرش

Polish ۲۰۲۲۰۴۲۲ ۱۸۳۵۳۶۶۳۸ 1 1024x1024 - پاک کردن لک لاک ناخن روی فرش

پاک کردن لاک خشک از روی فرش با لاک تازه تفاوت چندانی ندارد، از همان مواد پاک کننده هایی که معرفی کردیم می‌‎توانید، برای از بین بردن لاک از روی فرش، زمانی که خشک شده است، نیز بهره ببرید.

توجه کنید که با یک قاشق، چاقو و یا ناخن دست خود تا جایی که می‌توانید لاک را از روی فرش جدا کنید. جدا کردن لاک‌های خشک شده به شما کمک می‌کند که راحت تر لکه لاک را از روی فرش پاک کنید. همچنین می‌توانید با قیچی بدون آنکه آسیبی به فرش وارد شود، یک لایه سطحی لاک را از روی فرش ببرید.

پاک کردن لاک ناخن از روی مبل

برای برطرف کردن لکه لاک از روی مبل می‌توانید از روش‌های بالا استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که مقدار استون و یا الکلی میخواهید استفاده کنید باید خیلی کم باشد. بهتر است برای این کار از گوش پاک کن استفاده کنید. همچنین در صورتی که رنگ لاک خیلی تیره باشد، و یا رنگ مبلتان خیلی روشن است، شما باید از لاک پاک کنی استفاده کنید که استون نداشته باشد.

stain 1024x1024 - پاک کردن لک لاک ناخن روی فرش

جمع بندی و نکات مهم

حین لکه بری فرش و پس از انجام این کار رعایت یک سری نکات از اهمیت بالایی برخوردار است. در این بخش با سه نکته کلیدی مطلب پاک کردن لکه لاک از روی فرش را بطور کامل جمع بندی می‌کنیم. 

 • استفاده از وایتکس ممنوع: هیچگاه از وایتکس برای از بین لکه لاک خشک و تازه استفاده نکنید؛ چرا که استفاده از آن قطعا به فرش آسیب می‌رسانند. البته استفاده از استون هم برای موکت، فرش‌های روشن و رو فرشی‌ها، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
 • تمیز کردن بعد از لکه‌برداری:برای آنکه از شر لکه ها به طور کامل راحت شود و فرش یکدست و عاری از هرگونه لکه شود، بعد از پاک کردن لکه لاک از روی فرش، به سراغ تمیز کردن جای لکه و اطراف آن بروید. این مرحله آخر را دست کم نگیرید. پس فرایند زیر را طی کنید.
 • شسشتوی پس از لکه بری فرش: یک اسفنج آغشته به درصد مشخصی از مایع شوینده و آب را روی فرش پاک شده از لکه لاک بکشید. چندین بار این کار را تکرار کنید. سپس با یک حوله سطح فرش را بطور کامل خشک کنید. 
products - پاک کردن لک لاک ناخن روی فرش

گردآوری شده توسط تیم متخصص قالیشویی شهر 

پیشنهاد مطالعه : راهکارهایی ساده برای پاک‌سازی لکه ها در منزل

6 comments

 1. مطلب خیلی خوب و کاربردی بود تشکر

  1. متشکرم از دیدگاهتون

 2. عالی بود
  خدا قوت

  1. متشکرم

 3. آسیه سالمی

  من همیشه مقالات آموزشی سایتتون رو دنبال میکنم
  بخصوص اونایی که راجع به لکه‌ها و راهکارهای مقابله با ست
  مقالاتتون عالیه
  خدا قوت
  موفق باشید

  1. خواهش میکنم بزرگوار
   ممنون از همراهیتون
   سلامت باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *