شعبه شمال : 02122068880
شعبه شرق : 02188088790

شعبه مرکزی : 02166871000

شعبه جنوب : 02155436018
شعبه غرب : 02144445014

لکه بری فرش با مواد طبیعی

در خانه ی ما ایرانی ها، فرش یکی از عناصر اصلی دکوراسیون منزل است و تاثیر زیادی در زیبایی آن دارد. از آنجا که بسیار مورد استفاده هستند، پس از مدتی و در اثر رفت‌وآمد، کثیف می‌شوند و هر نوع ماده خوراکی و مایعاتی می تواند باعث ایجاد لکه در آنها شود.

در اکثر مواقع تمیز کردن لکه ها، اگر بلافاصله اقدام گیرد، به راحتی انجام می شود اما چنانچه لکه ها به منافذ و الیاف فرش نفوذ کرده و خشک شود ممکن است کار تمیز کردن آن سخت تر شود.

خوشبختانه امروزه انواع مواد خانگی و همچنین شوینده های تخصصی برای تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش در خانه در دسترس هستند و چنانچه این مواد نیز قادر به تمیز کردن کامل لکه ها نشوند می توان از خدمات قالیشویی استفاده کرد.

در این مقاله از قالیشویی شهر، با روش‌های تمیز کردن انواع لکه ها بوسیله مواد طبیعی آشنا می شویم. 

products - لکه بری فرش با مواد طبیعی

1. استفاده از سرکه ( ترکیب آن با سایر مواد )

سرکه برای از بین بردن لکه روی فرش بسیار مفید است. با استفاده از سرکه حتی می‌توان، لکه چربی را نیز تمیز کرد. برای این منظور اسفنج یا پارچه را به سرکه آغشته کنید و سپس آن را روی لکه بکشید تا تمیز شود. ممکن است نیاز باشد، پس از استفاده از سرکه با کف صابون نیز محل لکه را تمیز کنید تا هیچ اثری از آن باقی نماند. خاصیت اسیدی سرکه باعث از بین رفتن بوی نامطبوع و همچنین لکه‌های سمج می‌شود.

ترکیب مفید دیگر، آمونیاک و سرکه است؛ اما توصیه می‌شود برای از بین بردن لکه فرش دستباف از آن استفاده نشود؛ چرا که ممکن است موجب تغییر رنگ فرش شود. سرکه سفید هنگامی که با روغن و نمک ترکیب شود برای از بین بردن لکه شاتوت روی فرش می‌تواند بسیار مفید باشد. از دیگر پاک‌کننده‌های خانگی پودر بوراکس و سرکه است که در حفاظت از محیط زیست نیز نقش خواهد داشت. این محلول به کشتن کک و سوک نیز کمک می‌کند.

2. استفاده از ماست

یکی از مواد محبوب برای پاکسازی لکه ها بخصوص لکه چای، ماست است زیرا به الیاف و بافت فرش شما آسیب نمی‌رساند و موجب تغییر رنگ فرش نیز نخواهد شد.
برای پاک‌کردن لکه چای از روی فرش اگر لکه تازه ایجاد شده است باید ابتدا چای را با کمک حوله‌های کاغذی و یا پدهای جذب‌کننده مایع ازروی فرش جمع کنید. سپس مقداری ماست را روی لکه گذاشته و آن را با یک قاشق روی لکه پهن کنید. حدود 10 دقیقه صبر کنید تا ماست اثر کرده و رنگ تیره چای را به خود جذب کند.

این کار را برای پاک کردن لکه جوهر نیز می توانید به کار ببرید.

Polish ۲۰۲۲۰۵۱۷ ۰۱۴۳۳۵۳۷۴ 1024x1024 - لکه بری فرش با مواد طبیعی

3. استفاده از جوش شیرین ( ترکیب آن با سایر مواد )

ترکیب یک فنجان جوش شیرین با یک فنجان پودر بوراکس و چند قطره روغن، نوعی مایع لکه بر فرش قوی خانگی برای شما خواهد ساخت. بوراکس تمیزکننده‌ای است که به دلیل خواصی که دارد، مورد استقبال دوستداران محیط زیست قرار گرفته است و لکه‎‌ها را به خوبی از فرش می‌زداید. در عین حال جوش شیرین هم که قابلیت زیادی در جذب بو دارد، طراوت را به فرش‌های شما بازخواهد گرداند. 

پیش‌تر از خواص سرکه برای لکه‌بری گفته بودیم، ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید نیز با ایجاد دی اکسید کربن به همراه کمی مایع ظرفشویی معجزه خواهد کرد. شما با استفاده از این محلول یا ترکیب جوش شیرین و آب گرم می‌توانید یک لکه‌بر خانگی درست کنید. تنها کافی است آن را در ظرف خالی ریخته و از آن به عنوان اسپری لکه بر فرش استفاده کنید. یک ترکیب دیگر جوش شیرین و برگ بو است؛ جوش شیرین به همراه نشاسته ذرت و پودر تالک نیز لکه فرش را به خوبی نابود می‌کند و از بین بردن لکه فرش با جوش شیرین یکی از بهترین لکه برها می باشد.

سایر راهکار های خانگی

  • استفاده از مایع ظرفشویی برای پاک کردن لکه چربی و روغن
  • استفاده از استون برای پاک کردن لکه لاک یا چسب قطره ای و …
  • استفاده از اتو با دمای مناسب و کاغذ نسوز برای لک واکس
  • استفاده از یک تکه یخ برای لکه هایی نظیر موم و آدامس
  • استفاده از شامپوفرش برای سایر لکه هایی که با روش های بالا و براحتی پاک نمی شوند.
  • استفاده از محلول گلیسیرین برای پاک کردن لکه سیگار و تنباکو

هنگام استفاده از محلول گلیسیرین لازم است که به نکات مختلفی توجه داشت :

  • تمیز کردن و شستشوی فرش باید به آرامی انجام شود تا آسیبی به الیاف های آن وارد نشود.
  • فرش باید در محیطی که تهویه مناسبی دارد خشک شود
  • در صورت داشتن حساسیت فرد باید از دستکش و ماسک استفاده کند.
  • برای تمیز شدن کامل فرش می تواند از آب و سرکه، آب و آمونیاک و همچنین آب و مایع مخصوص لباسشویی استفاده کرد و یا از خدمات قالیشویی بهره برد.

جمع بندی

download 2 - لکه بری فرش با مواد طبیعی

برای تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش می توان از مواد و محلول های مختلف خانگی و شیمیایی استفاده کرد اما برای این کار حتما باید به نوع لکه ها، نوع فرش، نوع الیاف و بافت آن و همچنین مدت زمان ایجاد لکه توجه داشت چرا که ممکن است برخی از مواد و محلول ها باعث وارد شدن خسارت به فرش ها شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *