شعبه شمال : 02122068880
شعبه شرق : 02188088790

شعبه مرکزی : 02166871000

شعبه جنوب : 02155436018
شعبه غرب : 02144445014

بهترین روش از بین بردن بیدزدگی فرش دستباف

بیدزدگی فرش دستباف

با توجه به قیمت بالای فرش ها و مخصوصا فرش دستباف، اهمیت دادن به نحوه نگهداری فرش و جلوگیری از آسیب دیدن آن بسیار مهم است، به همین دلیل در این نوشتار به یکی از مشکلات مرسوم مربوط به فرش ها به اسم بیدزدگی فرش دستباف می پردازیم که موضوعی بسیار مهم برای محافظت از فرش می باشد، پس در ادامه با قالیشویی شهر همراه باشید تا بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

کلیک کنید: شستشوی اصولی فرش و قالیچه

بید زدگی فرش دستباف چیست؟

حشرات دارای نیازهای تغذیه‌ای مختلفی هستند و برخی از آنها به انواع خاصی از مواد غذایی و مواد کراتینی نیاز دارند. بیدها به عنوان حشرات کراتین خوار شناخته می‌شوند، به این معنا که از مواد حاوی کراتین، مانند پوست حیوانات و پشم، برای تغذیه خود استفاده می‌کنند.
پشم و الیاف کراتینی فرش ها برای بید ها جذابیت زیادی دارند و در مرحله رشد لارو به فرش‌ها آسیبی نمی‌رسانند؛ اما زمانی که به مرحله تکاملی خود می‌رسند، برای تغذیه از الیاف کراتینی فرش استفاده می‌کنند. این مرحله از زندگی بیدها می‌تواند بسیار آسیب‌زننده باشد، زیرا آنها تا نزدیک به 20 کیلوگرم از پشم فرش را برای تغذیه خود مصرف می‌کنند.
پس در اینجا متوجه شدیم که بید زدگی فرش چگونه باعث آسیب به الیاف فرش می شود، در ادامه به بررسی راه های پیشگیری از بید زدگی فرش دستباف می پردازیم.

2 3 - بهترین روش از بین بردن بیدزدگی فرش دستباف

پیشگیری از بید زدگی فرش دستباف

نظافت مداوم و منظم از روش‌های مؤثر برای جلوگیری از بید زدگی فرش دستباف می‌باشد. با جا به جا کردن فرش در مواقعی که امکان دارد (به طور مثال هر 3 ماه یا بسته به شرایط محیطی)، این اجازه داده می‌شود که حشرات و تخم‌های موجود در زیر فرش به آسانی از بین برود.
آفتاب می‌تواند حشرات را از فرش دور نگه دارد و تخم‌هایی که روی فرش گذاشته شده‌اند را از بین ببرد. اگر امکان دارد، فرش را در فضای باز بگذارید و به طور مداوم بچرخانید تا تمامی نقاط آن به نور آفتاب دسترسی داشته باشد.
یک نکته کلیدی که باید در نظر داشت این است که سه عامل محیطی – رطوبت، تاریکی و گرما – برای رشد حشره بید یا سوسک های فرش بسیار مناسب هستند. پس برای جلوگیری از بید زدگی فرش دستباف، سعی کنید این سه عامل را از بین ببرید.

لکه های قالی را چطور پاک کنیم؟

بهترین سم برای بید زدگی فرش دستباف

یکی از مهم ترین موادی که برای رفع بید زدگی فرش دستباف استفاده می شود، قرص نفتالین می باشد، توجه به این نکته بسیار مهم است که نفتالین می تواند حشرات لارو را از بین ببرد، اگر این حشرات در مرحله تخم ریزی باشند برای از بین بردن تخم ها کارساز نیستند. با توجه به مراحل زیر می توانید از بید زدگی فرش دستباف خود جلوگیری کنید:

  • نفتالین را به طور متناسب بر روی فرش پاشید.
  • پارچه سفیدی را روی نفتالین گذاشته و آن را همزمان با نفتالین بر روی فرش قرار دهید.
  • فرش را با دقت لوله کنید و آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا نفتالین کاملاً بخار شود.

این روش می‌تواند به کاهش بیدزدگی و کرم‌های بید در فرش کمک کند. اما باید دقت کنید که از نفتالین به مقدار متوسطی استفاده کنید و از آن در محیط‌های خشک و خنک نگه دارید زیرا این ماده قابل اشتعال است.
ماده شیمیایی Enoz می‌تواند جایگزینی بسیار مناسب برای نفتالین باشد، به ویژه اگر شما نگران بوی نفتالین هستید. این ماده اغلب به عنوان یک محافظ فرش در برابر بیدزدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اثربخشی مشابهی با نفتالین دارد.
یکی از مزایای Enoz نسبت به نفتالین، کاهش بوی نامطبوع است اما مهم است که همچنان در معرض هوای آزاد قرار دهید تا ماده به طور کامل بخار شود و فرش شما برای استفاده ایمن باقی بماند.

1 3 - بهترین روش از بین بردن بیدزدگی فرش دستباف

 

ترمیم بید فرش با قالیشویی شهر

بید زدگی فرش دستباف که باعث از بین رفتن جذابیت آن می شود را می توانید با استفاده از تجربه بالا و تجهیزات مناسب قالیشویی شهر ترمیم کنید، با توجه به اینکه ترمیم این دسته از فرش های آسیب دیده به بررسی پرسنل ما نیاز دارد، حتما برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان قالیشویی شهر تماس بگیرید.

کلیک کنید:  با بیدزدگی فرش دستبافت چه کنیم؟

سوالات متداول

ترمیم بیدزدگی فرش دستباف به چه صورت است؟
برای از بین بردن این مشکل می توانید از قرص نفتالین استفاده کنید یا بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان قالیشویی شهر در تماس باشید.

بید زدگی فرش دستباف چرا رخ می دهد؟
این مشکل به دلیل وجود حشره ای به نام بید ایجاد می شود که از الیاف فرش های دستباف به عنوان غذا استفاده می کند، برای از بین بردن این حشرات باید سریعا اقدام کنید تا باعث آسیب های بیشتر به فرش نشود.

به غیر از قرص نفتالین چه راه های دیگری برای جلوگیری از بید زدگی فرش دستباف وجود دارد؟
برای جلوگیری از رشد این حشره شما باید سه عامل کلیدی رطوبت، تاریکی و گرما را از بین ببرید تا این حشرا نتوانند به رشد خود ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *